O aleppském mýdlu

Mýdlo Aleppo představuje velice univerzální prostředek, který dokáže řešit nejeden kosmetický problém. Suchou kůži vyživuje a mastné zase pomůže regulovat tvorbu mazu. Pomáhá také osobám trpícím ekzémy či lupénkou. Přírodní složení vyhovuje nárokům citlivé dětské pokožky. Abyste s mýdlem byli spokojeni, připravili jsme tento článek, který Vám pomůže se v naší široké nabídce zorientovat.


CO JE ALEPPSKÉ MÝDLO?

Vyrábí se čistě na přírodní bázi podle tisíce let staré receptury. Neobsahuje žádné konzervanty, barviva, ani syntetické parfémy. Podstatnou část složení tvoří olivový a vavřínový olej, díky kterým mýdlo vyživuje a zároveň čistí pokožku. Právě poměrem olivového a vavřínového oleje se jednotlivá aleppská mýdla liší. Někdy se do nich přidávají také esenciální oleje, i ty však jsou na čistě přírodní bázi.


NA CO SE ALEPPSKÉ MÝDLO POUŽÍVÁ?

• Na mytí vlasů. Mýdlo by však nemělo být používáno více než 2x týdně. Pro dosažení maximálního účinku se doporučuje vlasy na závěr opláchnout jablečným octem. Pravidelné používání mýdla zbavuje pokožku hlavy tuku, mastí se proto pomaleji. Pro příliš suché vlasy se spíše doporučuje mýdlo s nízkým obsahem vavřínového oleje. Mýdlo zároveň slouží jako přírodní tužidlo.

• Při léčbě bodnutí hmyzu. Na ránu aplikujte suché mýdlo.

• K praní jemného prádla. Má podobné účinky jako marseillské mýdlo.

• Jako pleťová maska. Nejprve obličej opláchněte studenou vodou, aby se stáhly póry, a poté aplikujte silnou vrstvu mýdla přibližně po dobu jedné minuty.

• Jako pěna na holení. Pěna z mýdla více než dobře zastoupí pěnu na holení pánské i dámské pokožky.

• K čištění ran a hojení jizev. Vavřínový olej dezinfikuje, olivový olej napomáhá k zacelování ran.

• Proti molům. Kus mýdla v šatní skříni dokáže odradit roztoče a moly.

 

JAK POZNÁTE, ŽE JE MÝDLO KVALITNÍ?

Bohužel, i trh s aleppským mýdlem je zaplaven lacinými a nekvalitními napodobeninami. Pravé aleppské mýdlo má hnědou až zeleno-hnědou barvu, kterou udávají olivové a vavřínové oleje. Ne vždy lze spolehlivě podle barvy určit, kolik procent vavřínového oleje mýdlo obsahuje. Pokud mýdlo dosahuje na povrchu odstínu smaragdu, jedná se o mýdlo nekvalitní a nedostatečně uzrálé.

V zásadě platí, že čím více vavřínu mýdlo obsahuje, tím má tmavší barvu. Vavřín je také charakteristický jemnou, příjemnou vůní. Po rozkrojení by barva mýdla měla v zemitých zelených odstínech. 

I když mýdla obsahují esenciální oleje, měla by mít stále hnědo-zelenou barvu. Pokud jsou např. černá, jedná se o umělá barviva. Výjimkou jsou mýdla s červeným jílem, která jsou zbarvená do červena.

Naše mýdla prošla dermatologickými testy a vyhovují vysokým nárokům evropského trhu.


JAKÉ MÝDLO JE PRO VAŠI POKOŽKU TO PRAVÉ?

Cenu mýdla udává procento vavřínového oleje. Neznamená to však, že mýdlo s více vavřínu je pro vaši pokožku nejvhodnější.

Čím více vavřínu mýdlo obsahuje, tím více ztrácí své hydratační schopnosti. Naopak působí více antisepticky a protizánětlivě.


3 až 12% vavřínového oleje

Tato mýdla jsou vhodná především pro děti, nebo osoby s velmi suchou kůží či s poškozenými, suchými vlasy. Vysoký podíl olivového oleje má výrazné vyživující účinky. Po použití mýdla zůstává pokožka dlouho vláčná. Mýdla mají přírodní, zemitou vůni.


12% až 24% vavřínového oleje

Univerzální druhy aleppského mýdla pro každodenní použití. Jsou vhodná na mytí obličeje, pokožky těla i vlasů. Vyhovují potřebám normální až suché pleti, dobře si poradí také s vlasy trpícími lupy.


24% až 40% vavřínového oleje

Doporučuje se zejména mastné pleti, nebo alergikům a osobám, které trápí kožní problémy jako např. lupénka, akné nebo ekzémy. Vysoký podíl vavřínového oleje má silné dezinfekční prostředky.


40% až 55% vavřínového oleje

Velmi kvalitní aleppské mýdlo, vhodné pro nejcitlivější pokožku. Má silné antiseptické účinky, hodí se tak i třeba na praní prádla. Vysoký podíl vavřínu má tendenci pokožku vysušovat, je proto dobré jeho užívání střídat s mýdlem, které má nižší podíl vavřínu.


JAK SE LIŠÍ TEKUTÁ ALEPPSKÁ MÝDLA OD TRADIČNÍCH?

V naší nabídce nově naleznete také tekutá aleppská mýdla. Vycházejí z původní receptury a mají rovněž přírodní složení. Jejich tekutá konzistence a moderní, praktické balení však umožňují snadnější použití. Zpravidla vyhovují více zákazníkům, kteří si mýdlem myjí vlasy a obličej.

Velmi oblíbené jsou také šampóny z aleppského mýdla, která na rozdíl od mýdla vlasy nezacuchají. Tekuté aleppské mýdlo s damašskou růží si pak chválí ti, kteří si mýdlem čistí tvář a zároveň využívají zklidňující a protistárnoucí účinky damašské růže.


NAPSALI O ALEPPSKÉM MÝDLU

Článek z časopisu Velbloud 3/2011